Blaas & Blaas s.r.o.
Blaas & Blaas s.r.o.

Dvakrát čtěte, než jednou podepíšete…

Několik důležitých informací k  legislativním změnám, které se týkají důchodové reformy.

Bert, můj manžel, spolupracuje se společností Allfin Pro Holding a.s. jako finanční poradce. Díky času, který jsem strávila na studiích – Bankovní institut VŠ a Vysoká škola finanční a správní – jsem měla možnost studovat mimo jiných i u pana profesora Vostatka fungující penzijní systémy                   v ostatních státech.

Od 1.1.2013 byla nastartována důchodová reforma, která prošla schvalovacím řízením ve sněmovně zcela zvláštním a nestandartním způsobem. Skládá se ze tří pilířů, z nichž dva jsou nám známy a již před velkou důchodovou reformou fungovaly. První pilíř, sociální, je založen na průběžném financování našeho sociálního systému. Třetí pilíř, dobrovolný, jsou naše účty,  původní penzijní připojištění,kam si vkládáme za určitých podmínek a pravidel své finanční prostředky. Druhý pilíř, také dobrovolný, je jablko sváru. Máme možnost si z prvního pilíře vyvést tři procenta z pojistného na sociální pojištění na svůj soukromý účet, přidáme další dvě pracenta z naší hrubé mzdy a tím si sami přispíváme na svou budoucí penzi. Na první poslech rajská hudba. Až na druhé, bedlivější probádání zjišťujeme různá schovaná rizika, o kterých se nikdo moc nezmiňuje. Politická neshoda je nabíledni, poplatky astrální a zadluženost prvního pilíře během několika málo let zcela nezvladatelná! Budoucnost II. Pilíře důchodové reformy je proto zcela nejasná. Nejde ovšem pouze o vyjádření, které vnímáme z médií a jsme s nimi seznámeni. V zákulisí jsou školeni a  šikují se pluky tzv. finančních, investičních a pojišťovacích  poradců, kteří jsou podporováni stále více sílící mediální kampaní.

Přeposíláme Vám proto postoj, který zastáváme a plně se k němu připojujeme.

Jde totiž o lukrativní byznys!

Nápor ze strany prodávajících během několika měsíců bude možná až zdrcující. Buďte na hromadu argumentů, které budou II. Pilíř důchodové reformy obhajovat připraveni.

Jde přece o Vaše peníze, o Vaši budoucnost, o Vaše rodiny, o Váš život…!

 

Vyjádření:

Společnost ALLFIN PRO Holding a.s. sleduje vývoj důchodové reformy od samého počátku:

,,Jsme přesvědčeni, že otázka spokojeného stáří je širší problematikou, než spoření několika stokorun do penzijní společnosti . Především je důležité vidět důchodovou problematiku v širším kontextu jako jsou nižší životními náklady, příznivé sociální klima, kvalitní zdravotní péče a dostatek vlastních finančních prostředků“.

Důvody proč považujeme II. pilíř důchodové reformy za neakceptovatelný jsou:

  • Podmínky pro spoření na penzi v II. pilíři bez možnosti změnit své rozhodnutí, vystoupit ze systému a v případě nutnosti vyzvednout alespoň část peněz jednorázově
  • Nekvalitně připravená legislativa důchodové reformy a absence širšího politického konsenzu na základních principech důchodové reformy.
  • Nepředvídatelné politické riziko účastníků druhého pilíře, kdy za jejich účast v druhém pilíři bude v budoucnu nepřiměřeně snížen starobního důchod z prvního pilíře.

ALLFIN PRO Holding a.s. nedoporučuje klientům vstup do           II. pilíře důchodové reformy

Vladimír Nejezchleba

Hlavní analytik